Cildiniz Sağlıkla Işıldasın

Cildimiz sağlıklı görünsün istiyorsak önce yediklerimizi değiştirmeliyiz. Besin değeri yüksek olan yiyecekleri tüketmeliyiz.

Son dönemlerde ülkemizde oldukça popüler olan goji meyvesinden bahsedeceğiz bugün. Goji berrynin anavatanı Himalaylardır. Çin'de uzun yaşam meyvesi olarak da bilinmektedir ve birçok farklı şekilde tüketilmektedir. Glisemik endeksi düşük meyvelerden biridir. Ayrıca besin değeri en yüksek olan meyvelerdendir. Bu meyvede portakaldan daha fazla C vitamini, havuçtan daha fazla beta-karoten ve biftekten daha fazla demir vardır. Goji berry, içerdiği yüksek lif oranıyla kilo artışını tetikleyen nişastalı ve şekerli gıdalara olan isteği düşürür. Daha uzun süre tokluk hissi vererek yeme isteğini azaltır. Goji berry’nin yapısında bulunan kromium adlı madde kandaki glikoz seviyesini dengelenmeye aynı zamanda yağsız kas kütlesinin kullanılmasına ve kilo kaybıyla birlikte daha hızlı yağ yakılmasına yardımcı olur.

Kansere neden olan serbest radikallerin verdiği hasarları en aza indirebilen goji berry düzenli olarak tüketildiğinde birçok kanser çeşidine yakalanma riskini azaltabilir.

Serbest radikallerin verdiği zararlardan biri cildin daha hızlı yaşlanmasına neden olmaktır. Fakat oldukça fazla lif ve anti-oksidan içeren goji berry anti-aging görevi görerek cildin serbest radikaller tarafından yaşlanmasını yavaşlatır, sağlıklı bir yaşam sağlar.

Goji Berry’nin düzenli olarak tüketimi yüksek derecede lif içermesinden dolayı kalp krizi riskini oldukça azaltabilir. Bunun yanında kolesterol seviyesinin dengede kalmasına ve kanın temizlenmesine yardımcı olur. Böylece kan dolaşımını maksimum seviyeye çıkararak damar tıkanıklıklarına ve damarların etrafında plaklar oluşmasına engel olabilir. Kan dolaşımını arttırarak vücutta sağlıklı bir oksijen dolaşımının gerçekleşmesini, kan hücrelerinin sağlıklı oksijen alımını sağlar.

A vitamini, zeaksantin, beta-karoten gibi göz sağlığı açısından büyük önem taşıyan mineral ve vitaminleri içeren Goji Berry, katarakt oluşmasını önlediği gibi, yaşlanmadan kaynaklanan görme sorunlarına yakalanma riskini de azaltabilir. Ayrıca göz hücrelerinin çoğalmasını sağlar ve göz hücrelerinin sağlığının korunmasında etkili rol oynayabilmektedir.

Düzenli tüketimi akciğer iltihaplarına faydalıdır. Bunun yanı sıra bol miktarda C vitamini (portakaldan 3 kat fazla C vitamini içermektedir) içerdiği için solunum yolları enfeksiyonlarını engelleyici özelliği vardır.

Kalsiyum açısından zengin olduğu için kemik sağlığına faydalıdır ve çocukların sağlam iskelet yapısının oluşmasını sağlayabilir.

Goji Berry içeriğiyle güçlendirilen Genosys cilt bakım serumları cildin ihtiyacı olan C vitamini ve beta karoteni karşılayarak cilt sağlığını arttırmaya yardımcı olur.